2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008

{4hlunyq6t348tqo7=Baldwin Wallace, 53lfswg0b17gc8bh=Capital, 9fm5kd2bst3sz52t=John Carroll, e4h150pjgzrhfta6=Wilmington, ghmltolrdd4dhs80=Otterbein, im1ocf1k70bmb4s5=Muskingum, la6k69hc81vwuhtr=Mount Union, mx0bud2jwhr79m1f=Ohio Northern, to3umu400ul9yy41=Heidelberg, zma1f31qiqzuas24=Marietta}

Ohio Athletic Conference

2011 OAC Men's Schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule | View Women
Date Away Home Time/Status Links

Sep. 1 Southern State  1  Wilmington  7  Final
  Ohio Northern  3  Franklin  0  Final RC
  Muskingum  1  Waynesburg  0  Final

Sep. 2 Capital  1  Kenyon  0  Final
  Point Park  1  Marietta  0  Final
Marietta College Classic
  St. Vincent  1  Otterbein  7  Final
Carnegie Mellon Tournament @ Pittsburgh, PA
  John Carroll  6  Oberlin  0  Final

Sep. 3 Wilmington  1  North Carolina Wesleyan  1  Final - 2OT
Roger Taylor Fall Classic - Rocky Mount, N.C.
  Elizabethtown  3  Baldwin Wallace  2  Final - OT
@ Erie, Pa.
  Albion  1  Heidelberg  0  Final - 2OT
  Muskingum  0  Grove City (Pa.)  1  Final
  Ohio Northern  1  UW-Oshkosh  0  Final RC RC
North Carolina Wesleyan Invitational @ Rocky Mount, N.C.
  McDaniel  0  Mount Union  1  Final
Lycoming Kick Off Classic - Williamsport, Pa. @ Williamsport, Pa.
  Transylvania  3  Marietta  0  Final
Marietta College Classic
  Geneva  1  Otterbein  0  Final
Carnegie Mellon Tournament
  John Carroll  0  Allegheny  2  Final
@ Oberlin
  Capital  0  Denison  3  Final

Sep. 4 Baldwin Wallace  2  Penn State-Behrend  1  Final - 2OT RC
Herb Lauffer Memorial Tournament
  UW-Oshkosh  2  Wilmington  1  Final RC
North Carolina Wesleyan Invitational @ Rocky Mount, N.C.
  Mount Union  2  Lycoming  1  Final
  Ohio Northern  3  North Carolina Wesleyan  1  Final RC
Roger Taylor Fall Classic

Sep. 6 Hiram    Marietta    Cancelled
  Denison  2  John Carroll  0  Final
  Defiance  1  Heidelberg  1  Final
  Muskingum  1  Case Western Reserve  4  Final RC
  Oberlin  1  Baldwin Wallace  2  Final RC

Sep. 7 Earlham  0  Ohio Northern  4  Final RC
  Mount Union  3  Westminster (Pa.)  0  Final

Sep. 9 Oberlin  2  Ohio Northern  3  Final RC
ONU Invitational
  Carnegie Mellon  0  Capital  1  Final
Ohio Wesleyan Tournament @ Delaware, Ohio
  Allegheny  2  Heidelberg  1  Final - OT
@ Wilmington Tournament
  Spalding  1  Baldwin Wallace  5  Final RC
@ Danville, Kentucky
  Hiram  2  John Carroll  1  Final
  St. Vincent  1  Wilmington  2  Final - OT
Wilmington Kiwanis Classic

Sep. 10 Marietta  2  Mount St. Joseph  1  Final
  Penn State-Behrend  0  Ohio Northern  3  Final RC
ONU Invitational
  Mount Union  1  Wittenberg  2  Final RC
Wittenberg Invitational -
  Franciscan  0  Muskingum  6  Final
  Capital  2  Wheaton (Ill.)  4  Final
@ Delaware, Ohio
  Heidelberg  1  St. Vincent  0  Final
@ Wilmington Tournament
  Otterbein  1  Kenyon  1  Final - 2OT
Wittenberg Invitational @ Springfield, OH
  Baldwin Wallace  2  Centre  1  Final - 2OT RC RC
22nd Bob Allen Classic
  Allegheny  1  Wilmington  0  Final
Wilmington Kiwanis Classic

Sep. 11 John Carroll  0  Case Western Reserve  4  Final RC
  Mount Union  1  Kenyon  2  Final
Wittenberg Invitational - Springfield, Ohio @ Springfield, Ohio
  Otterbein  0  Wittenberg  1  Final
Wittenberg Invitational

Sep. 13 Wittenberg  1  Ohio Northern  1  Final - 2OT RC RC
  Anderson  1  Capital  2  Final

Sep. 14 Ohio Wesleyan  1  Otterbein  0  Final RC
  Wilmington  3  Transylvania  2  Final - OT
  Allegheny  0  Mount Union  3  Final
  Muskingum  0  Oberlin  1  Final
  Case Western Reserve  2  Baldwin Wallace  3  Final RC RC

Sep. 16 Marietta  0  Wooster  1  Final - 2OT
@ Gambier, Ohio
  Heidelberg  2  Kenyon  1  Final

Sep. 17 Ohio Northern  0  Transylvania  3  Final RC RC
  Washington and Jefferson  1  Mount Union  2  Final
  Muskingum  3  Bethany  1  Final
  Baldwin Wallace  3  Grove City  0  Final RC
  John Carroll  3  Rochester (Mich.)  1  Final
  Otterbein  1  Ohio Christian  1  Final - 2OT
  Capital  0  Ohio Wesleyan  2  Final RC
  Defiance  2  Wilmington  3  Final

Sep. 18 Heidelberg  1  Wooster  1  Final - 2OT
@ Gambier, Ohio
  Point Park  2  Mount Union  1  Final
  Marietta  2  Kenyon  4  Final

Sep. 20 Mount Union  0  Grove City  1  Final
  Otterbein  1  Shawnee St.  2  Final

Sep. 21 Ohio Wesleyan  3  Ohio Northern  1  Final RC RC
  John Carroll  1  Marygrove  0  Final - OT
  Muskingum  1  Denison  2  Final
at Piper Stadium
  Marietta  0  Geneva  2  Final
  Oberlin  3  Heidelberg  0  Final
  Allegheny  2  Baldwin Wallace  4  Final RC RC

Sep. 24 Waynesburg  2  Marietta  1  Final - OT
  Baldwin Wallace  3  Westminster (Pa.)  1  Final RC
  Case Western Reserve  6  Heidelberg  1  Final RC
  Washington and Jefferson  1  Capital  3  Final
  Muskingum  0  Ohio Northern  3  Final RC
  Mount Union  1  Wilmington  0  Final
  John Carroll  1  Ohio Wesleyan  2  Final RC

Sep. 26 Thiel  0  Muskingum  4  Final

Sep. 27 Marietta  0  Bethany  2  Final
  Ohio Northern  4  Thomas More  3  Final - 2OT RC
  John Carroll  1  Kenyon  0  Final
  Mount St. Joseph  0  Baldwin Wallace  6  Final RC

Sep. 28 Waynesburg  2  Wilmington  5  Final
  Capital  4  Transylvania  2  Final
  Geneva  0  Muskingum  1  Final
  Denison  1  Heidelberg  1  Final - 2OT

Sep. 29 Cincinnati Christian  0  Otterbein  4  Final

Oct. 1 Heidelberg  0  Capital  0  Final - 2OT
  Marietta  0  Baldwin Wallace  4  Final RC
  Ohio Northern  1  Mount Union  1  Final - 2OT RC
  John Carroll  3  Otterbein  0  Final
  Wilmington  1  Muskingum  0  Final

Oct. 3 Capital  0  Baldwin Wallace  3  Final

Oct. 4 John Carroll  1  Marietta  0  Final - 2OT
  Muskingum  0  Malone  4  Final
  Denison  1  Wilmington  2  Final - OT

Oct. 5 Ohio Northern  3  Manchester  0  Final RC
  Otterbein  1  Heidelberg  0  Final
  Capital  3  Wabash  4  Final - OT

Oct. 8 Capital  0  Ohio Northern  2  Final RC
  Wilmington  1  John Carroll  3  Final
  Mount Union  3  Marietta  3  Final - 2OT
  Muskingum  1  Heidelberg  0  Final
  Otterbein  1  Baldwin Wallace  2  Final RC

Oct. 11 Muskingum  1  Marietta  1  Final - 2OT
  Ohio Northern  4  Otterbein  0  Final RC
  Mount Union  1  John Carroll  2  Final - OT
  Capital  0  Wilmington  2  Final
  Baldwin Wallace  1  Heidelberg  0  Final RC

Oct. 15 Baldwin Wallace  1  Ohio Northern  2  Final RC RC
  Otterbein  1  Capital  3  Final
  John Carroll  1  Muskingum  0  Final
  Heidelberg  0  Mount Union  1  Final
  Marietta  2  Wilmington  3  Final - OT

Oct. 19 Otterbein  0  Marietta  1  Final
  Capital  1  Muskingum  2  Final
  Ohio Northern  4  Wilmington  0  Final RC
  Mount Union  1  Baldwin Wallace  2  Final RC
  John Carroll  2  Heidelberg  0  Final

Oct. 22 Capital  4  Mount Union  1  Final
  Muskingum  0  Otterbein  1  Final
  Marietta  0  Heidelberg  1  Final
  Ohio Northern  2  John Carroll  0  Final RC
  Wilmington  2  Baldwin Wallace  1  Final RC

Oct. 25 Marietta  1  Capital  3  Final
  Heidelberg  0  Ohio Northern  2  Final RC
  Otterbein  3  Wilmington  0  Final
  Muskingum  0  Mount Union  2  Final
  Baldwin Wallace  0  John Carroll  1  Final RC

Oct. 28 Ohio Northern  8  Marietta  1  Final RC

Oct. 29 John Carroll  0  Capital  2  Final
  Mount Union  1  Otterbein  0  Final
  Baldwin Wallace  1  Muskingum  0  Final RC
  Heidelberg  0  Wilmington  1  Final

Oct. 31 Mount Union  1  Wilmington  0  Final
OAC Tournament Quarterfinal
  Capital  1  Baldwin Wallace  4  Final RC
OAC Tournament Quarterfinal

Nov. 2 Mount Union  0  Ohio Northern  6  Final RC
OAC Tournament - Semifinals
  Baldwin Wallace  0  John Carroll  2  Final RC
OAC Semifinal Match

Nov. 5 John Carroll  0  Ohio Northern  5  Final RC
OAC Tournament - Finals

Nov. 12 Baldwin Wallace  1  Oneonta State  2  Final RC
NXCAA Division III National Tournament
  Rose-Hulman  0  Ohio Northern  2  Final RC
NCAA First Round at CWR @ Case Western Reserve Univ.

Nov. 13 Case Western Reserve  0  Ohio Northern  2  Final RC RC
NCAA Tournament Second Round @ Case Field

Nov. 18 Ohio Northern  2  Ohio Wesleyan  3  Final RC RC
NCAA Third Round
iCalendar RSS Feed
In the D-III soccer offseason, I . . .
(a) support my school's other sports teams
(b) follow other Division III sports
(c) follow MLS
(d) follow soccer leagues in other countries
all of the above
none of the above
(a) and (b)
(a) and (c)
(a) and (d)
(a), (b) and (c)
(a), (b) and (d)
(a), (c) and (d)
(c) and (d)
other
See Results
Thursday, Sep. 1: All times Eastern
M:
TBA
Newbury at Suffolk
M:
TBA
Mass-Dartmouth at Framingham State
M:
TBA
Washington College at Neumann
M:
TBA
Stevenson at Gwynedd-Mercy
M:
TBA
Curry at Colby-Sawyer
M:
TBA
Emmanuel at Daniel Webster
M:
TBA
Sage at Union
M:
TBA
Macalester at UW-Superior
M:
TBA
Howard Payne at University of Dallas
M:
TBA
Pacific Lutheran at Claremont-Mudd-Scripps
M:
2:00 PM
Illinois Wesleyan at Fontbonne
M:
3:00 PM
Olivet at Rochester (Mich.)
M:
4:00 PM
Lake Michigan College at Kalamazoo
M:
4:00 PM
Randolph-Macon at Widener
M:
4:00 PM
Hampden-Sydney at Penn State-Harrisburg
M:
4:00 PM
Staten Island at Farmingdale State
M:
4:00 PM
Eastern Connecticut at Babson
M:
4:00 PM
Moravian at Cairn
M:
4:00 PM
Wilkes at Penn State-Berks
M:
4:00 PM
North Central (Minn.) at Maranatha Baptist
M:
4:00 PM
St. Norbert at Lakeland
M:
5:00 PM
Wentworth at Wheaton (Mass.)
M:
5:00 PM
Franklin at Wabash
M:
5:00 PM
Keene State at Worcester State
M:
5:00 PM
Manhattanville at Elms
M:
5:00 PM
Wesley at McDaniel
M:
5:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
M:
5:00 PM
Bethel at Simpson
M:
5:00 PM
Chicago at Dominican
M:
5:00 PM
University of the Ozarks at Lyon
M:
5:30 PM
Austin vs. Spalding at Centre
M:
5:30 PM
Wisconsin Lutheran at Beloit
M:
5:30 PM
Lawrence at Concordia (Wis.)
M:
5:30 PM
North Park at Aurora
M:
5:45 PM
Keystone at Wells
M:
6:00 PM
Greenville at Alma
M:
6:00 PM
Spalding at Austin
M:
6:00 PM
Saint Mary's (Minn.) at Martin Luther
M:
6:00 PM
Minnesota-Morris at Carleton
M:
6:00 PM
Rockford at Northland
M:
6:00 PM
North Idaho Col. at Whitworth
M:
6:30 PM
UW-Platteville at Cornell
M:
7:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
M:
7:00 PM
Lawrence Tech (Mich.) at Ohio Northern
M:
7:00 PM
Nichols at WPI
M:
7:00 PM
Becker at Massachusetts Maritime
Video
M:
7:00 PM
Wilmington at Wittenberg
M:
7:00 PM
Muskingum at Carnegie Mellon
M:
7:00 PM
Berry at Covenant
M:
7:00 PM
Bluffton at Adrian
M:
7:00 PM
Yeshiva at St. Joseph's (Bklyn.)
M:
7:00 PM
Massachusetts College at Montclair State
M:
7:00 PM
Johns Hopkins at Goucher
M:
7:00 PM
Hanover at DePauw
M:
7:00 PM
Thomas More at Denison
M:
7:00 PM
FDU-Florham at Drew
M:
7:00 PM
Eastern Mennonite at Southern Virginia
M:
7:30 PM
Mount Union at Case Western Reserve
M:
7:30 PM
Principia at Rose-Hulman
M:
8:00 PM
Sewanee at LaGrange
M:
8:00 PM
Georgetown (Ky.) at Centre
M:
8:00 PM
Washington U. at Webster
M:
8:00 PM
Lake Forest at Benedictine
M:
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Wartburg
M:
8:00 PM
Huntingdon at Birmingham-Southern
M:
8:00 PM
Illinois Tech at Marian
M:
10:00 PM
Augsburg at Cal Lutheran
M:
10:00 PM
George Fox at Occidental
Friday, Sep. 2: All times Eastern
M:
TBA
Norwich at New Paltz State
M:
TBA
Franciscan at Marietta
M:
1:00 PM
Averett at Mary Washington
M:
4:00 PM
Salve Regina at Plattsburgh State
M:
4:00 PM
Juniata at Geneva
M:
4:00 PM
Springfield at Lasell
M:
4:00 PM
Finlandia at Rockford
M:
4:00 PM
Colorado College at Concordia-Moorhead
M:
4:30 PM
Calvin at Capital
M:
5:00 PM
Trine at Anderson
M:
5:00 PM
Elmhurst at Earlham
M:
5:00 PM
Salem State at Plymouth State
M:
5:00 PM
North Carolina Wesleyan at Lynchburg
M:
5:00 PM
Berea at Transylvania
M:
5:00 PM
North Central (Minn.) at Emmaus
M:
5:30 PM
Georgetown (Ky.) vs. Spalding at Centre
M:
6:00 PM
Mount Aloysius at York (N.Y.)
M:
6:30 PM
Alfred State at St. Vincent
M:
6:30 PM
Buena Vista at St. Thomas
M:
7:00 PM
Hope at Ohio Wesleyan
M:
7:00 PM
TCNJ at Dickinson
M:
7:00 PM
McDaniel at Gallaudet
M:
7:00 PM
Husson at Gordon
M:
7:00 PM
Kean at Rochester
M:
7:00 PM
Hobart at Elizabethtown
M:
7:00 PM
Iowa Wesleyan at Crown
M:
7:30 PM
Hiram at Baldwin Wallace
M:
8:00 PM
Maine Maritime at University of New England
M:
8:00 PM
Austin at Centre
M:
8:00 PM
Minnesota-Morris at UW-Whitewater
M:
8:00 PM
St. Olaf at Dubuque
M:
10:00 PM
Augsburg at UC Santa Cruz
M:
10:00 PM
Fontbonne at Chapman
M:
10:00 PM
George Fox at La Verne
Saturday, Sep. 3: All times Eastern
M:
TBA
Pine Manor at Newbury
M:
TBA
Norwich at SUNY Canton
M:
TBA
TBA at Hiram
M:
TBA
Curry at Johnson State
M:
TBA
Emerson at Emmanuel
M:
TBA
Averett at Marymount
M:
TBA
Farmingdale State at Medgar Evers
M:
TBA
Concordia-Chicago at Bluffton
M:
TBA
Sage at RPI
M:
TBA
Milwaukee Engineering at Hamline
M:
TBA
Luther at Carleton
M:
TBA
University of Dallas at Hendrix
M:
TBA
Pacific Lutheran at Pomona-Pitzer
M:
10:00 AM
Mass-Boston at Wentworth
M:
11:00 AM
Clark at Rhode Island College
M:
11:30 AM
Gwynedd-Mercy at Goucher
M:
12:00 PM
Wheaton (Ill.) at Rose-Hulman
M:
12:00 PM
Washington and Lee at Rowan
M:
12:00 PM
Alfred State at Catholic
M:
12:00 PM
UC Clermont at Mount St. Joseph
M:
1:00 PM
Stevenson at Randolph-Macon
M:
1:00 PM
Fitchburg State at Keene State
Video Live Stats
M:
1:00 PM
Stockton at Mary Washington
M:
1:00 PM
Salve Regina at Plattsburgh State
M:
1:00 PM
Penn State-Harrisburg at D'Youville
M:
1:00 PM
Rutgers-Newark at Babson
M:
1:00 PM
Immaculata at Penn State-Berks
M:
1:00 PM
Crown at Wisconsin Lutheran
M:
1:30 PM
Massachusetts College at Becker
M:
1:30 PM
John Carroll at Brandeis
M:
2:00 PM
Mount Aloysius at SUNY-Old Westbury
M:
2:00 PM
Berry at Wooster
M:
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at Bethel
M:
2:00 PM
Texas-Dallas at Chicago
M:
3:00 PM
Wesley at Eastern Mennonite
M:
3:00 PM
Trine at Earlham
M:
3:00 PM
Kalamazoo at DePauw
M:
3:00 PM
Emory and Henry at Valley Forge
M:
3:00 PM
MacMurray at Manchester
M:
3:00 PM
Albion at Grinnell
M:
3:15 PM
Thiel at Franciscan
M:
3:30 PM
Central at Alma
M:
3:30 PM
Gettysburg at Scranton
M:
3:30 PM
Juniata at Grove City
M:
3:30 PM
TCNJ at Elizabethtown
M:
3:30 PM
Iowa Wesleyan at Martin Luther
M:
4:00 PM
DeSales at Bridgewater (Va.)
M:
4:00 PM
Hilbert at Wells
M:
4:00 PM
Finlandia at Northland
M:
4:00 PM
St. Scholastica at Gustavus Adolphus
M:
4:00 PM
Macalester at UW-Whitewater
M:
4:00 PM
Carroll at St. John's
M:
4:30 PM
Texas-Tyler at Oglethorpe
M:
4:30 PM
Hope at Capital
M:
5:00 PM
Husson at Endicott
M:
5:00 PM
Carnegie Mellon at Mount Union
M:
5:00 PM
Maryville (Tenn.) at TBA
M:
5:00 PM
Westminster (Mo.) at Simpson
M:
5:00 PM
Rhodes at University of the Ozarks
M:
6:00 PM
Hood at Drew
M:
6:00 PM
Shenandoah at Ferrum
M:
6:00 PM
Knox at St. Scholastica
M:
6:30 PM
North Carolina Wesleyan at Roanoke
M:
7:00 PM
Calvin at Ohio Wesleyan
M:
7:00 PM
Hobart at Dickinson
M:
7:00 PM
Oberlin at Ohio Northern
M:
7:00 PM
Carthage at Gordon
M:
7:00 PM
Coe at UW-Platteville
M:
7:00 PM
Occidental at Whitworth
M:
7:30 PM
Baldwin Wallace at Penn State-Behrend
M:
7:30 PM
Covenant at Wilmington
M:
7:30 PM
Neumann at Moravian
M:
9:00 PM
Corban at Linfield
Sunday, Sep. 4: All times Eastern
M:
TBA
Penn State-Harrisburg at TBA
M:
TBA
Plymouth State at New England College
M:
TBA
Stevenson at Hampden-Sydney
M:
TBA
Milwaukee Engineering at St. John's
M:
TBA
Carroll at Hamline
M:
TBA
University of Dallas at Rhodes
M:
12:00 PM
WPI at Worcester State
M:
12:00 PM
Washington and Lee at St. Joseph's (L.I.)
M:
12:00 PM
Wentworth at Lasell
M:
12:00 PM
Kean at St. John Fisher
M:
12:00 PM
Saint Mary's (Minn.) at North Park
M:
1:00 PM
Case Western Reserve at Thomas More
M:
1:00 PM
Central at Olivet
M:
1:00 PM
Emerson at Curry
M:
1:00 PM
William Paterson at Babson
M:
1:00 PM
Berry at Berea
M:
1:00 PM
Springfield at Western Connecticut
M:
1:00 PM
Sewanee vs. Louisiana College at Birmingham-Southern
M:
1:30 PM
Clark at Roger Williams
M:
2:00 PM
Piedmont at Guilford
M:
2:00 PM
Wesley at Bridgewater (Va.)
M:
2:00 PM
Cabrini at Scranton
M:
2:00 PM
Marietta at Denison
M:
2:00 PM
Concordia (Wis.) at Lake Forest
M:
2:00 PM
Martin Luther at Wisconsin Lutheran
M:
2:00 PM
Colorado College at St. Thomas
M:
2:00 PM
Texas-Dallas at Illinois Tech
M:
2:30 PM
Bethany Lutheran at Beloit
M:
3:00 PM
Hood at FDU-Florham
M:
3:00 PM
Me.-Fort Kent at Maine Maritime
M:
3:00 PM
Southern State College at Mount St. Joseph
M:
3:00 PM
Concordia-Chicago at Manchester
M:
3:00 PM
Adrian at Muskingum
M:
3:00 PM
DeSales at Eastern Mennonite
M:
3:30 PM
Wooster at Transylvania
M:
3:30 PM
Franklin at Birmingham-Southern
M:
4:00 PM
Haverford at Brandeis
M:
4:00 PM
Albion at Loras
M:
4:00 PM
Knox at Gustavus Adolphus
M:
4:30 PM
Maryville (Tenn.) at Oglethorpe
M:
4:30 PM
Buena Vista at Concordia-Moorhead
M:
5:00 PM
Mount St. Vincent at Drew
M:
5:00 PM
Augustana at Aurora
M:
5:00 PM
Hendrix at University of the Ozarks
M:
6:00 PM
Lakeland at Illinois Wesleyan
M:
7:00 PM
Maryville (Tenn.) at TBA
M:
8:00 PM
Oregon Tech at Linfield
M:
10:00 PM
George Fox at Whittier
M:
10:00 PM
Fontbonne at Redlands
M:
10:00 PM
La Verne at St. Katherine
No contests today.
No contests today.