Preseason | Week 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | FINAL | | Archive | Current | Switch to Women
November 1, 2011

D3soccer.com Men's Top 25, Week 9

Through matches of Sunday, Oct. 30, 2011

# School (1st votes) Rec Pts Prev.
1 Messiah (16) 15-0-1 613 1
2 Christopher Newport (5) 15-0-1 595 2
3 St. Lawrence (4) 16-0-0 583 3
4 Ohio Wesleyan 17-1-0 552 4
5 Trinity (Texas) 14-0-2 532 5
6 Hobart 16-2-0 486 9
7 Stevens 14-2-0 452 12
8 Loras 14-2-3 424 13
9 Ohio Northern 16-2-2 402 14
10 Gustavus Adolphus 14-1-3 382 10
11 Dominican 16-2-0 355 15
12 Amherst 12-1-2 341 7
13 Rutgers-Camden 14-2-2 275 16
14 DePauw 14-2-1 266 17
15 Redlands 17-3-0 264 19
16 Washington U. 13-3-1 218 6
17 Salisbury 12-2-3 214 20
18 Wesleyan 10-2-3 187 8
19 Pacific Lutheran 15-2-0 177 21
20 North Park 10-2-3 134 11
21 Montclair State 14-2-3 125 22
22 Thomas More 14-1-1 118 24
23 St. Olaf 14-3-1 97 18
24 Luther 14-2-2 79 23
25 Medaille 16-2-1 47 25

 

Dropped out:

Others Receiving Votes: Babson 42, Texas-Tyler 39, Oneonta State 34, Whitworth 14, Drew 13, Alvernia 13, Manhattanville 12, Catholic 10, Oglethorpe 8, Calvin 5, Case Western 4, William Paterson 4, Rochester 4, Swarthmore 3, Western New England 2 

The D3soccer.com Top 25 is voted on by a panel of 25 coaches, Sports Information Directors and media members from across the country, and is published weekly.

Thursday, Sep. 1: All times Eastern
M:
TBA
Newbury at Suffolk
M:
TBA
Mass-Dartmouth at Framingham State
M:
TBA
Washington College at Neumann
M:
TBA
Wentworth at Wheaton (Mass.)
M:
TBA
Stevenson at Gwynedd-Mercy
M:
TBA
Curry at Colby-Sawyer
M:
TBA
Emmanuel at Daniel Webster
M:
TBA
Macalester at UW-Superior
M:
TBA
Howard Payne at University of Dallas
M:
TBA
Pacific Lutheran at Claremont-Mudd-Scripps
M:
3:00 PM
Olivet at Rochester (Mich.)
M:
4:00 PM
Lake Michigan College at Kalamazoo
M:
4:00 PM
Randolph-Macon at Widener
M:
4:00 PM
North Central (Minn.) at Maranatha Baptist
M:
4:00 PM
St. Norbert at Lakeland
M:
5:00 PM
Franklin at Wabash
M:
5:00 PM
Keene State at Worcester State
M:
5:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
M:
5:00 PM
Bethel at Simpson
M:
5:00 PM
Chicago at Dominican
M:
5:30 PM
Wisconsin Lutheran at Beloit
M:
5:30 PM
Lawrence at Concordia (Wis.)
M:
5:30 PM
North Park at Aurora
M:
6:00 PM
Greenville at Alma
M:
6:00 PM
Saint Mary's (Minn.) at Martin Luther
M:
6:00 PM
Minnesota-Morris at Carleton
M:
6:00 PM
Rockford at Northland
M:
6:00 PM
North Idaho Col. at Whitworth
M:
6:30 PM
UW-Platteville at Cornell
M:
7:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
M:
7:00 PM
Lawrence Tech (Mich.) at Ohio Northern
M:
7:00 PM
Nichols at WPI
M:
7:00 PM
Becker at Massachusetts Maritime
M:
7:00 PM
Wilmington at Wittenberg
M:
7:00 PM
Muskingum at Carnegie Mellon
M:
7:00 PM
Spalding at Austin
M:
7:30 PM
Mount Union at Case Western Reserve
M:
7:30 PM
Principia at Rose-Hulman
M:
8:00 PM
Sewanee at LaGrange
M:
8:00 PM
Washington U. at Webster
M:
8:00 PM
Lake Forest at Benedictine
M:
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Wartburg
M:
8:00 PM
Huntingdon at Birmingham-Southern
M:
10:00 PM
Augsburg at Cal Lutheran
Friday, Sep. 2: All times Eastern
M:
TBA
Norwich at New Paltz State
M:
TBA
North Central (Minn.) at Emmaus
M:
1:00 PM
Averett at Mary Washington
M:
4:00 PM
Hobart at Dickinson
M:
4:00 PM
Finlandia at Rockford
M:
4:00 PM
Colorado College at Concordia-Moorhead
M:
5:00 PM
Trine at Anderson
M:
5:00 PM
Elmhurst at Earlham
M:
6:00 PM
Mount Aloysius at York (N.Y.)
M:
6:30 PM
Alfred State at St. Vincent
M:
6:30 PM
Buena Vista at St. Thomas
M:
7:00 PM
McDaniel at Gallaudet
M:
7:00 PM
Husson at Gordon
M:
7:00 PM
Iowa Wesleyan at Crown
M:
7:30 PM
Hiram at Baldwin Wallace
M:
8:00 PM
Maine Maritime at University of New England
M:
8:00 PM
Minnesota-Morris at UW-Whitewater
M:
8:00 PM
St. Olaf at Dubuque
M:
9:00 PM
Austin at Centre
M:
10:00 PM
Augsburg at UC Santa Cruz
Saturday, Sep. 3: All times Eastern
M:
TBA
Pine Manor at Newbury
M:
TBA
Norwich at SUNY Canton
M:
TBA
Hood at Drew
M:
TBA
TBA at Hiram
M:
TBA
Curry at Johnson State
M:
TBA
Emerson at Emmanuel
M:
TBA
Averett at Marymount
M:
TBA
Milwaukee Engineering at Hamline
M:
TBA
Luther at Carleton
M:
TBA
University of Dallas at Hendrix
M:
TBA
Pacific Lutheran at Pomona-Pitzer
M:
10:00 AM
Mass-Boston at Wentworth
M:
12:00 PM
Wheaton (Ill.) at Rose-Hulman
M:
12:00 PM
Washington and Lee at Rowan
M:
12:00 PM
Alfred State at Catholic
M:
1:00 PM
Stevenson at Randolph-Macon
M:
1:00 PM
Fitchburg State at Keene State
M:
1:00 PM
Stockton at Mary Washington
M:
1:00 PM
Crown at Wisconsin Lutheran
M:
1:30 PM
Massachusetts College at Becker
M:
1:30 PM
John Carroll at Brandeis
M:
2:00 PM
Mount Aloysius at SUNY-Old Westbury
M:
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at Bethel
M:
2:00 PM
Texas-Dallas at Chicago
M:
3:00 PM
Trine at Earlham
M:
3:00 PM
Kalamazoo at DePauw
M:
3:00 PM
Emory and Henry at Valley Forge
M:
3:00 PM
Albion at Grinnell
M:
3:30 PM
Central at Alma
M:
3:30 PM
Iowa Wesleyan at Martin Luther
M:
4:00 PM
TCNJ at Dickinson
M:
4:00 PM
DeSales at Bridgewater (Va.)
M:
4:00 PM
Finlandia at Northland
M:
4:00 PM
St. Scholastica at Gustavus Adolphus
M:
4:00 PM
Macalester at UW-Whitewater
M:
4:00 PM
Carroll at St. John's
M:
5:00 PM
Carnegie Mellon at Mount Union
M:
5:00 PM
Westminster (Mo.) at Simpson
M:
6:00 PM
Shenandoah at Ferrum
M:
6:00 PM
Knox at St. Scholastica
M:
7:00 PM
Oberlin at Ohio Northern
M:
7:00 PM
Carthage at Gordon
M:
7:00 PM
Coe at UW-Platteville
M:
7:00 PM
Occidental at Whitworth
M:
7:30 PM
Baldwin Wallace at Penn State-Behrend
M:
7:30 PM
Covenant at Wilmington
Sunday, Sep. 4: All times Eastern
M:
TBA
WPI at Worcester State
M:
TBA
Hood at FDU-Florham
M:
TBA
North Central (Minn.) at Carleton
M:
TBA
Milwaukee Engineering at St. John's
M:
TBA
Carroll at Hamline
M:
TBA
University of Dallas at Rhodes
M:
TBA
Brevard at Huntingdon
M:
12:00 PM
Washington and Lee at St. Joseph's (L.I.)
M:
12:00 PM
Wentworth at Lasell
M:
12:00 PM
Saint Mary's (Minn.) at North Park
M:
1:00 PM
Case Western Reserve at Thomas More
M:
1:00 PM
Central at Olivet
M:
1:00 PM
Emerson at Curry
M:
1:00 PM
Franklin at Sewanee
M:
2:00 PM
Piedmont at Guilford
M:
2:00 PM
Wesley at Bridgewater (Va.)
M:
2:00 PM
Concordia (Wis.) at Lake Forest
M:
2:00 PM
Martin Luther at Wisconsin Lutheran
M:
2:00 PM
Colorado College at St. Thomas
M:
2:30 PM
Bethany Lutheran at Beloit
M:
3:00 PM
Franklin at Birmingham-Southern
M:
3:00 PM
Me.-Fort Kent at Maine Maritime
M:
4:00 PM
Haverford at Brandeis
M:
4:00 PM
Albion at Loras
M:
4:00 PM
Knox at Gustavus Adolphus
M:
4:30 PM
Buena Vista at Concordia-Moorhead
M:
5:00 PM
Augustana at Aurora
M:
6:00 PM
Lakeland at Illinois Wesleyan
No contests today.
No contests today.