November 13, 2010

Saturday: Calvin past Dominican in PKs, JHU drops CNU

Senior co-captain Kevin Hueber had the game winner for Johns Hopkins on Saturday

The second full day of the NCAA tournament is a wrap and the results are starting to get interesting. 

2010 NCAA men's and women's results and schedule

Updated men's bracket - as of Sunday evening

In the women's column, No. 3 Otterbein was the first team to land in the Sweet 16 with their 2-0 blanking of Wash U on Saturday.  Lindsey Rudibaugh grabbed the game winner for the Cardinals 10 minutes in. Hours later, Oneonta State punched their ticket by the same 2-0 score, over Rochester.  Later, No. 4 Wheaton took care of No. 22 Carleton 4-1, while No. 6 Trinity blanked No. 13 Puget Sound 2-0.

In a must-see men's match, No. 2 Christopher Newport was edged 2-1 in overtime by No. 19 Johns Hopkins. The Blue Jays won on an amazing shot from Kevin Hueber off a restart from 20 yards out.  While it was a tough pod, most expected to see the Captains come out as a winner.  UT-Tyler played No. 3 Trinity tough and forced overtime, and then PKs, but couldn't overcome on the road as the Tigers advance into the group of 16.

No. 10 Calvin needed PKs to advance past No. 4 Dominican, throwing the Knights into the third round. Both teams were Final Four participants in 2009 and faced each other in the semifinals.  In another big face off, No. 22 Kenyon edged No. 12 York in what would be considered a mild upset. The Spartans were at home, and had been gathering momentum in the last half of the regular season, so the first round loss was a shocker.  Kenyon will face No. 5 Ohio Wesleyan on Sunday, a team that slapped Kenyon with a 4-1 loss earlier in the season. Elsewhere, No. 11 UW-Oshkosh shut out North Park 2-0, and will play again in the third round.

No. 21 Rochester also suffered a surprise at the hands of Medaille, falling 1-0  It was a close, hard fought match, and Medaille played a strong defense to keep the match in hand.  But just as difficult is scoring on the miserly Rochester defense.  Medaille will face No. 7 Swartmore on Sunday. Brockport State was outlasted by Merchant Marine 3-2 in overtime - the Friday evening overtime match with NYU took it's toll.  Merchant Marine finds itself in the Sweet 16 for only the second time in the program's history.

The Redlands women continue on their unlikely run with a 3-0 upset of No. 21 Cal Lutheran.  It is isn't often that a 12-9 team appears in the third round. And No. 5 Loras advanced to the Sweet 16 with a 2-0 shut out of Wartburg.

For Sunday, the men's "Northeast" sectional offers some great match-ups, while the Kenyon/Ohio Wesleyan match promises some tough play.  No. 6 Stevens faces a tough defense in No. 25 Muhlenberg, and Loras travels to No. 8 Washington University to try and move on.  And No. 1 Messiah faces a potentially troubling Montclair State, a team that has been inconsistent yet dangerous throughout the season.

Like the men's Trinity/UT-Tyler match, the women promise a good one for Sunday: No. 6 Trinity facing No. 2 Hardin-Simmons.  Earlier in the season, HSU trounced the Tigers 4-0, but since then Trinity has taken a strong run, going 17-0 with 55 goals for and 5 goals against.  But almost incredibly, Hardin-Simmons is 20-0 with 105 goals for and only 3 against.  The Cowgirls may be the only team that can really give No. 1 Messiah a real contest - but first those Cowgirls have to take of a revenge-minded Trinity.  And for the No. 1 Falcons, they come off a 4-0 Friday win to face a feisty 15th ranked Rowan team - should be good.

Keep your eye on the scoreboard, share your comments on the message boards, and check back on Sunday night for the wrap of the day's events.

Saturday, Aug. 17: All times Eastern
M:
12:00 PM
Capital at Mt. Vernon Naz.
Sunday, Aug. 18: All times Eastern
M:
9:00 PM
Our Lady of the Lake at Texas Lutheran
W:
5:30 PM
Heidelberg at Wittenberg
Video Live stats
Monday, Aug. 19: All times Eastern
M:
4:00 PM
Olivet Nazarene at DePauw
M:
7:00 PM
Milligan College at Brevard
Video Video Live stats
M:
9:00 PM
Warner Pacific at Willamette
Live stats
W:
7:00 PM
University of the Ozarks at University of the Ozarks
W:
8:00 PM
Southwestern Illinois at Greenville
Live stats
Tuesday, Aug. 20: All times Eastern
M:
10:00 AM
Shenandoah at Catholic
M:
4:00 PM
Scrimmage at SUNY Delhi
M:
4:00 PM
Pikeville at Ferrum
M:
7:00 PM
Central Baptist at Hendrix
M:
7:00 PM
Whittier at Master's
M:
8:00 PM
Tex.-Permian Basin at Hardin-Simmons
M:
10:00 PM
Whitman at Eastern Ore.
W:
TBA
Transylvania at Georgetown (Ky.)
W:
2:00 PM
Scrimmage at SUNY Delhi
W:
3:00 PM
Miss. U. for Women at Jackson St.
W:
7:00 PM
Mount St. Joseph at Case Western Reserve
W:
8:00 PM
Our Lady of The Lake at Texas Lutheran
W:
9:00 PM
Mt. San Jacinto at Redlands
Wednesday, Aug. 21: All times Eastern
M:
4:00 PM
Cleary at Olivet
M:
4:00 PM
Dubuque at Concordia (Wis.)
M:
5:00 PM
Howard Community College at Gallaudet
M:
5:00 PM
Ouachita Baptist at University of the Ozarks
M:
5:00 PM
Coastal Bend College at Schreiner
M:
6:00 PM
Hampden-Sydney at Roanoke
M:
6:00 PM
Hannibal-La Grange at Greenville
Live stats
M:
7:00 PM
Berea at Transylvania
Live stats
M:
7:00 PM
Capital at Ohio Dominican
M:
7:00 PM
Hanover at Bellarmine
M:
7:30 PM
Randolph at Lynchburg
M:
7:30 PM
Thomas More at Rose-Hulman
M:
8:30 PM
Fontbonne at McKendree
M:
9:00 PM
Club Team at Southwestern
W:
TBA
Emory-Oxford at Agnes Scott
W:
2:00 PM
Lawrence Tech at Olivet
W:
4:00 PM
Santa Monica College at Whittier
Live stats
W:
5:00 PM
St. Joseph (Conn.) at Coast Guard
W:
6:00 PM
Catholic at Shenandoah
W:
6:00 PM
Harris-Stowe at Webster
W:
7:00 PM
Rio Grande at Capital
Thursday, Aug. 22: All times Eastern
M:
3:00 PM
Ecclesia at Hendrix
M:
4:00 PM
Bethany at West Liberty
M:
6:00 PM
Blackburn at Lincoln Land Community College
M:
7:00 PM
Mount St. Joseph at Asbury
M:
7:00 PM
LSU-Alexandria at Centenary (La.)
W:
TBA
Buena Vista at Graceland
W:
4:00 PM
Eastern Mennonite at Washington and Lee
W:
7:30 PM
Bethany at West Liberty
W:
8:00 PM
Rose-Hulman at Southern Ind.
W:
8:30 PM
Rockford at Roosevelt
W:
10:00 PM
George Fox at Concordia (OR)
Friday, Aug. 23: All times Eastern
M:
TBA
La Verne at Santa Monica
M:
4:00 PM
Ferrum at Mary Baldwin
M:
6:00 PM
DePauw at Illinois Wesleyan
M:
7:00 PM
Corning CC at Alfred State
M:
7:00 PM
Spalding at Bellarmine
M:
7:00 PM
Johns Hopkins at Catholic
M:
8:00 PM
Elmhurst at Rockford
M:
9:00 PM
Warner Pacific at George Fox
M:
10:00 PM
Redlands at Cal St. Dom. Hills
M:
10:00 PM
Santa Ana College at Chapman
W:
2:00 PM
Transylvania at Spalding
W:
3:00 PM
UC Santa Cruz at Academy of Art
W:
4:00 PM
Shaw at Greensboro
W:
4:00 PM
Compton College at La Verne
W:
5:00 PM
Corning CC at Alfred State
W:
5:00 PM
Abraham Baldwin Agriculture College (ABAC) at Wesleyan (Ga.)
Live stats
W:
6:00 PM
North Carolina Wesleyan at Ferrum
W:
6:00 PM
Salem at Wilmington Hammerheads (ECNL)
W:
7:00 PM
Oakwood at Eastern Connecticut
W:
10:00 PM
Northwest Chrst. at Willamette
Live stats
W:
10:00 PM
Westmont at Cal Lutheran
W:
10:00 PM
Whittier at Soka
Saturday, Aug. 24: All times Eastern
M:
TBA
Catholic at Catholic
M:
TBA
TBD at Merchant Marine
M:
TBA
Alumni Game at Simpson
M:
TBA
Alumni at Greenville
Live stats
M:
10:00 AM
VMI at Eastern Mennonite
M:
10:00 AM
Club Team at Southwestern
M:
12:00 PM
Wittenberg at Anderson
M:
12:00 PM
Principia at Illinois Tech
M:
2:00 PM
Earlham at Otterbein
M:
2:00 PM
Haverford at Haverford
M:
2:00 PM
Alumni Match at University of the Ozarks
M:
2:00 PM
Corban at Willamette
Live stats
M:
2:30 PM
Northern Mich. at UW-Superior
M:
3:00 PM
Johnson University Tennessee at Berea
M:
3:00 PM
Guilford at Brevard
Live stats
M:
3:00 PM
Wilmington (Del.) at Kean
M:
3:00 PM
Alumni at Manchester
M:
4:00 PM
Anna Maria at University of New England
M:
5:00 PM
Christopher Newport at Hampden-Sydney
M:
5:00 PM
Alumni at Baldwin Wallace
M:
6:00 PM
St. Olaf at UW-Superior
M:
6:30 PM
Chapman at Concordia (CA)
M:
7:00 PM
Rose-Hulman at Southern Ind.
M:
7:00 PM
Johnson & Wales (NC) at Pfeiffer
M:
7:00 PM
Fontbonne at Fontbonne
M:
7:30 PM
Biola at Occidental
M:
8:00 PM
Washington Adventist at Gallaudet
M:
9:00 PM
Dallas Baptist at University of Dallas
M:
9:00 PM
TBD at Texas Lutheran
M:
9:00 PM
Bakersfield College at Cal Lutheran
M:
9:00 PM
Alumni at Redlands
M:
10:00 PM
Cal St. San Marcos (exh.) at Claremont-Mudd-Scripps
W:
TBA
Alumni at Baldwin Wallace
W:
TBA
Simpson Alumni at Simpson
W:
10:00 AM
Brevard at Converse
W:
11:00 AM
Wittenberg at Mount St. Joseph
W:
12:45 PM
Women's Soccer Alumnae at Adrian
W:
1:00 PM
Shenandoah at Shepherd
W:
2:00 PM
Blackburn at Stephens
W:
2:30 PM
Haverford at Haverford
W:
3:00 PM
University of the Ozarks at Oklahoma Christian University
W:
4:00 PM
DePauw at Anderson
W:
5:00 PM
Johnson University Tennessee at Berea
W:
5:00 PM
Redlands at Cal St. San Marcos
W:
5:30 PM
West Alabama at Huntingdon
W:
8:00 PM
St. Edwards at Southwestern
Live stats
W:
9:00 PM
Alumnae at La Verne
No contests today.
No contests today.