October 28, 2011

2011 Conference Tournament Central

Cover photo: Redlands senior Emily van den Bosch and sophomore keeper Sabrina Grandke-Bawab work against Cal Lutheran senior Kaitlin Walters in the SCIAC tournament. Photo by Joe Bergman, www.joebergmanphotography.com.

NCAA Tournament Automatic Berths

MEN'S AUTOMATIC BERTHS
AMCC Penn State-Behrend
ASC Texas-Tyler
CAC York (Pa.)
Centennial Dickinson
CUNYAC Lehman
CCIW Carthage
CSAC Neumann
CCC Western New England
Commonwealth Messiah
Empire 8 Stevens
Freedom Misericordia
GNAC St. Joseph's (Maine)
GSAC Does not receive an AQ
HCAC Rose-Hulman
IIAC Loras
Landmark Merchant Marine
Liberty Vassar
LEC Eastern Connecticut
MASCAC Framingham State
MIAA Hope
MWC Carroll
MIAC St. Olaf
NEWMAC Springfield
NECC Lesley
NESCAC Amherst
NJAC Rutgers-Camden
NAC Husson
NCAC DePauw
NEAC SUNY-IT
Northern Dominican
NWC Pacific Lutheran
OAC Ohio Northern
ODAC Randolph
Presidents' Thomas More
Skyline SUNY-Maritime
SCIAC Claremont-M-S
SCAC Oglethorpe
SLIAC Greenville
SUNYAC Oneonta State
UAA Case Western Reserve
UMAC Minnesota-Morris
USA South Christopher Newport
WIAC Does not receive an AQ
 
WOMEN'S AUTOMATIC BERTHS
AMCC Penn State-Behrend
ASC Hardin-Simmons
CAC Salisbury
Centennial Johns Hopkins
CUNYAC Does not receive an AQ
CCIW Wheaton (Ill.)
CSAC Cabrini
CCC Roger Williams
Commonwealth Messiah
Empire 8 Stevens
Freedom Eastern
GNAC Lasell
GSAC Piedmont
HCAC Hanover
IIAC Loras
Landmark Scranton
Liberty William Smith
LEC Eastern Connecticut
MASCAC Westfield State
MIAA Alma
MWC Carroll
MIAC St. Benedict
NEWMAC MIT
NECC Elms
NESCAC Amherst
NJAC TCNJ
NAC Castleton
NCAC Ohio Wesleyan
NEAC Lancaster Bible*
Northern Aurora
NWC Puget Sound
OAC Capital
ODAC Lynchburg
Presidents' Thomas More
Skyline Farmingdale State
SCIAC Cal Lutheran
SCAC Trinity (Texas)
SLIAC Principia
SUNYAC New Paltz State
UAA Emory
UMAC St. Scholastica
USA South Shenandoah
WIAC UW-Oshkosh

Men's and Women's Conference Tournaments

Click on the conference name to see the regular season standings.

AMCC  Men's Tournament
First Round - Sat., Oct. 29 (at higher seeds)
#3 Pitt-Bradford 2, #6 Pitt-Greensburg 0
#4 Penn State-Altoona 6, #5 La Roche 4
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Medaille 5, #4 Penn State-Altoona 0
#2 Penn State-Behrend 4, #3 Pitt-Bradford 3
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#2 Penn State-Behrend 1, #1 Medaille 0
Champion / AQ: Penn State-Behrend
 
AMCC  Women's Tournament
First Round - Sat., Oct. 29 (at higher seeds)
#3 Penn State-Behrend 2, #6 La Roche 0
#5 Medaille 2, #4 D'Youville 1
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Penn State-Altoona 6, #5 Medaille 0
#3 Penn State-Behrend 2, #2 Pitt-Bradford 1 (2OT)
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#3 Penn State-Behrend 0, #1 Penn State-Altoona 0 (2OT) (4-2 PKs)
Champion / AQ: Penn State-Behrend
ASC  Men's Tournament
Quarterfinals - Fri., Nov. 4 (at #1 Texas-Tyler)
#3 Texas-Dallas 3, #6 LeTourneau 0
#4 Mary Hardin-Baylor 1, #5 Mississippi 1 (2OT) (4-3 PKs)
Semifinals - Sat., Nov. 5 (at #1 Texas-Tyler)
#1 Texas-Tyler 1, #4 Mary Hardin-Baylor 1 (2OT) (4-1 PKs)
#2 Hardin-Simmons 2, #3 Texas-Dallas 1
Final - Sun., Nov. 6 (at #1 Texas-Tyler)
#1 Texas-Tyler 3, #2 Hardin-Simmons 0
Champion / AQ: Texas-Tyler
 
ASC  Women's Tournament
Quarterfinals - Fri., Nov. 4 (at #1 Hardin-Simmons)
#3 Concordia (Texas) 2, #6 East Texas Baptist 0
#4 Howard Payne 1, #5 Texas-Tyler 1 (2OT) (10-9 PKs)
Semifinals - Sat., Nov. 5 (at #1 Hardin-Simmons)
#1 Hardin-Simmons 5, #4 Howard Payne 0
#2 Texas-Dallas 2, #3 Concordia (Texas) 0
Final - Sun., Nov. 6 (at #1 Hardin-Simmons)
#1 Hardin-Simmons 2, #2 Texas-Dallas 0
Champion / AQ: Hardin-Simmons
CAC  Men's Tournament
First Round - Sun., Oct. 30 (at higher seeds)
#3 York (Pa.) 3, #6 Stevenson 2
#4 Frostburg State 2, #5 Wesley 0
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Salisbury 3, #4 Frostburg State 0
#3 York (Pa.) 3, #2 Mary Washington 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#3 York (Pa.) 1, #1 Salisbury 0
Champion / AQ: York (Pa.)
 
CAC  Women's Tournament
First Round - Sun., Oct. 30 (at higher seeds)
#6 St. Mary's (Md.) 0, #3 Frostburg State 0 (2OT) (7-6 PKs)
#5 Mary Washington 2, #4 York (Pa.) 1 (OT)
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Salisbury 3, #5 Mary Washington 2
#6 St. Mary's (Md.) 2, #2 Stevenson 1
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 Salisbury 1, #6 St. Mary's (Md.) 0 (OT)
Champion / AQ: Salisbury
CENTENNIAL  Men's Tournament
First Round - Wed., Nov. 2 (at higher seed)
#5 Haverford 3, #4 Franklin & Marshall 2
Semifinals - Fri., Nov. 4 (at #1 Johns Hopkins)
#5 Haverford 2, #1 Johns Hopkins 1
#2 Dickinson 2, #3 Muhlenberg 0
Final - Sun., Nov. 6 (at #1 Johns Hopkins)
#2 Dickinson 1, #5 Haverford 1 (2OT) (3-2 PKs)
Champion / AQ: Dickinson
 
CENTENNIAL  Women's Tournament
First Round - Wed., Nov. 2 (at higher seed)
#4 Haverford 3, #5 Franklin & Marshall 0
Semifinals - Sat., Nov. 5 (at #1 Johns Hopkins)
#1 Johns Hopkins 3, #4 Haverford 0
#2 Gettysburg 1, #3 Swarthmore 0
Final - Sun., Nov. 6 (at #1 Johns Hopkins)
#1 Johns Hopkins 2, #2 Gettysburg 0
Champion / AQ: Johns Hopkins
CUNYAC  Men's Tournament
Quarterfinals - Wed., Oct. 26 (at higher seeds)
#1 Lehman 5, #8 Staten Island 0
#2 York (N.Y.) 4, #7 Medgar Evers 3 (OT)
#3 Baruch 2, #6 CCNY 1
#5 Hunter 1, #4 John Jay 0
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at Aviator Sports Complex, Brooklyn-NY)
#1 Lehman 2, #5 Hunter 0
#3 Baruch 5, #2 York (N.Y.) 0
Final - Sat., Nov. 5 (at Randall's Island)
#1 Lehman 2, #3 Baruch 2 (2OT) (5-4 PKs)
Champion / AQ: Lehman
 
CUNYAC  Women's Tournament
The CUNYAC does not receive automatic berth (AQ) to the women's NCAA tournament
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Staten Island 6, #4 York (N.Y.) 0
#3 John Jay 1, #2 CCNY 1 (2OT) (4-1 PKs)
Final - Sat., Nov. 5 (at Randall's Island)
#1 Staten Island 0, #3 John Jay 0 (2OT) (4-3 PKs)
Champion: Staten Island
CCIW  Men's Tournament
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Carthage 4, #4 Elmhurst 3
#2 North Park 2, #3 Wheaton (Ill.) 1
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 Carthage 3, #2 North Park 2 (OT)
Champion / AQ: Carthage
 
CCIW  Women's Tournament
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Wheaton (Ill.) 4, #4 Augustana 0
#2 Illinois Wesleyan 2, #3 Elmhurst 1 (2OT)
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 Wheaton (Ill.) 2, #2 Illinois Wesleyan 2 (2OT) (7-6 PKs)
Champion / AQ: Wheaton (Ill.)
CSAC  Men's Tournament
Teams will be re-bracketed after first round games so that lowest remaining seed will face the #1 seed.
First Round - Tue., Nov. 1 (at higher seeds)
#6 Gwynedd-Mercy 3, #3 Cabrini 0
#4 Rosemont 4, #5 Keystone 1
Semifinals - Thu., Nov. 3 (at higher seeds)
#1 Neumann 1, #6 Gwynedd-Mercy 0 (OT)
#2 Marywood 3, #4 Rosemont 1
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 Neumann 2, #2 Marywood 1
Champion / AQ: Neumann
 
CSAC  Women's Tournament
Teams will be re-bracketed after first round games so that lowest remaining seed will face the #1 seed.
First Round - Mon., Oct. 31 (at higher seeds)
#3 Centenary 6, #6 Bible Baptist 0
#4 Cabrini 2, #5 Gwynedd-Mercy 0
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#4 Cabrini 3, #1 Marywood 2
#2 Neumann 0, #3 Centenary 0 (2OT) (4-2 PKs)
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#4 Cabrini 1, #2 Neumann 0
Champion / AQ: Cabrini
CCC  Men's Tournament
Quarterfinals - Sat., Oct. 29 (at higher seeds)
#1 Western New England 1, #8 Univ. of New England 0
#2 Gordon 3, #7 Salve Regina 0
#3 Nichols 3, #6 Wentworth 1
#5 Roger Williams 2, #4 Endicott 1
Semifinals - Thu., Nov. 3 (at higher seeds)
#1 Western New England 2, #5 Roger Williams 1
#3 Nichols 2, #2 Gordon 1 (OT)
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 Western New England 1, #3 Nichols 0
Champion / AQ: Western New England
 
CCC  Women's Tournament
Quarterfinals - Sat., Oct. 29 (at higher seeds)
#8 Western New England 1, #1 Univ. of New England 1 (2OT) (4-2 PKs)
#2 Roger Williams 6, #7 Nichols 2
#3 Salve Regina 2, #6 Eastern Nazarene 1 (2OT)
#4 Endicott 2, #5 Gordon 0
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#4 Endicott 1, #8 Western New England 0
#2 Roger Williams 4, #3 Salve Regina 3
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#2 Roger Williams 1, #4 Endicott 0
Champion / AQ: Roger Williams
COMMONWEALTH  Men's Tournament
Semifinals - Thu., Nov. 3 (at higher seeds)
#1 Messiah 3, #4 Elizabethtown 0
#2 Alvernia 2, #3 Lebanon Valley 1 (OT)
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 Messiah 4, #2 Alvernia 1
Champion / AQ: Messiah
 
COMMONWEALTH  Women's Tournament
Semifinals - Thu., Nov. 3 (at higher seeds)
#1 Messiah 3, #4 Albright 0
#2 Lebanon Valley 3, #3 Alvernia 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 Messiah 5, #2 Lebanon Valley 1
Champion / AQ: Messiah
EMPIRE 8  Men's Tournament
Semifinals - Fri., Nov. 4 (at higher seeds)
#1 Stevens 2, #4 Ithaca 1
#3 Elmira 2, #2 Nazareth 2 (2OT) (4-3 PKs)
Final - Sun., Nov. 6 (at higher seed)
#1 Stevens 2, #3 Elmira 1
Champion / AQ: Stevens
 
EMPIRE 8  Women's Tournament
Semifinals - Sat., Nov. 5 (at #1 Stevens)
#1 Stevens 3, #4 St. John Fisher 1
#2 Nazareth 3, #3 Ithaca 1
Final - Sun., Nov. 6 (at #1 Stevens)
#1 Stevens 2, #2 Nazareth 0
Champion / AQ: Stevens
FREEDOM  Men's Tournament
Semifinals - Thu., Nov. 3 (at higher seeds)
#4 Misericordia 1, #1 Manhattanville 1 (2OT) (2-0 PKs)
#3 Eastern 3, #2 DeSales 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#4 Misericordia 1, #3 Eastern 0
Champion / AQ: Misericordia
 
FREEDOM  Women's Tournament
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Misericordia 3, #4 FDU-Florham 0
#2 Eastern 3, #3 Wilkes 1
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#2 Eastern 3, #1 Misericordia 0
Champion / AQ: Eastern
GNAC  Men's Tournament
Quarterfinals - Sun., Oct. 30 (at higher seeds)
#1 Albertus Magnus 2, #8 Mount Ida 0
#2 St. Joseph's (Maine) 3, #7 Suffolk 0
#6 Emmanuel 3, #3 Emerson 2
#4 Norwich 3, #5 Lasell 2 (2OT)
Semifinals - Thu., Nov. 3 (at higher seeds)
#4 Norwich 1, #1 Albertus Magnus 0
#2 St. Joseph's (Maine) 4, #6 Emmanuel 1
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#2 St. Joseph's (Maine) 4, #4 Norwich 1
Champion: St. Joseph's (Maine)
 
GNAC  Women's Tournament
Quarterfinals - Sat., Oct. 29 (at higher seeds)
#1 Lasell 5, #8 St. Joseph's (Maine) 1
#7 Suffolk 1, #2 Johnson & Wales 0
#3 Albertus Magnus 2, #6 Simmons 0
#5 St. Joseph (Conn.) 0, #4 Norwich 0 (2OT) (3-2 PKs)
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Lasell 4, #5 St. Joseph (Conn.) 0
#7 Suffolk 1, #3 Albertus Magnus 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 Lasell 2, #7 Suffolk 1
Champion: Lasell
GSAC  Men's Tournament
The GSAC does not receive automatic berth (AQ) to the men's NCAA tournament
Semifinals - Fri., Nov. 4 (at LaGrange)
#1 Maryville 2, #4 LaGrange 0
#3 Huntingdon 2, #2 Piedmont 1
Final - Sat., Nov. 5 (at LaGrange)
#1 Maryville 1, #3 Huntingdon 0
Champion: Maryville
 
GSAC  Women's Tournament
First Round - Tue., Nov. 1 (at higher seeds)
#3 Salem 1, #6 Huntingdon 0
#5 LaGrange 0, #4 Agnes Scott 0 (2OT) (4-2 PKs)
Semifinals - Fri., Nov. 4 (at LaGrange)
#5 LaGrange 0, #1 Maryville 0 (2OT) (3-2 PKs)
#2 Piedmont 4, #3 Salem 3
Final - Sat., Nov. 5 (at LaGrange)
#2 Piedmont 3, #5 LaGrange 2
AQ: Piedmont
HCAC  Men's Tournament
Tournament awards automatic berth (AQ) only; 2011 conference champion based on regular season.
Semifinals - Tue., Nov. 1 (at higher seeds)
#4 Earlham 0, #1 Transylvania 0 (2OT) (4-2 PKs)
#2 Rose-Hulman 8, #3 Mount St. Joseph 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#2 Rose-Hulman 5, #4 Earlham 1
AQ: Rose-Hulman
 
HCAC  Women's Tournament
Tournament awards automatic berth (AQ) only; 2011 conference champion based on regular season.
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#4 Bluffton 3, #1 Earlham 2
#2 Hanover 0, #3 Transylvania 0 (2OT) (4-2 PKs)
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#2 Hanover 1, #4 Bluffton 0
AQ: Hanover
IIAC  Men's Tournament
Tournament awards automatic berth (AQ) only; 2011 conference champion based on regular season.
First Round - Sat., Oct. 29 (at higher seeds)
#6 Central 5, #3 Simpson 0
#5 Wartburg 2, #4 Dubuque 2 (2OT) (5-4 PKs)
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Luther 2, #5 Wartburg 0
#2 Loras 2, #6 Central 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#2 Loras 1, #1 Luther 0
AQ: Loras
 
IIAC  Women's Tournament
Tournament awards automatic berth (AQ) only; 2011 conference champion based on regular season.
First Round - Sat., Oct. 29 (at higher seeds)
#3 Simpson 2, #6 Central 0
#4 Luther 2, #5 Dubuque 1
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Loras 2, #4 Luther 0
#2 Wartburg 6, #3 Simpson 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 Loras 2, #2 Wartburg 1
AQ: Loras
LANDMARK  Men's Tournament
Semifinals - Tue./Wed., Nov. 1/2 (at higher seeds)
#1 Catholic 3, #4 Susquehanna 1
#3 Merchant Marine 3, #2 Drew 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#3 Merchant Marine 1, #1 Catholic 0
Champion / AQ: Merchant Marine
 
LANDMARK  Women's Tournament
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Scranton 3, #4 Moravian 0
#2 Catholic 3, #3 Susquehanna 2
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 Scranton 2, #2 Catholic 0
Champion / AQ: Scranton
LIBERTY  Men's Tournament
Semifinals - Tue./Wed., Nov. 1/2 (at higher seeds)
#4 Vassar 0, #1 St. Lawrence 0 (2OT) (3-1 PKs)
#3 Rochester Tech 2, #2 Hobart 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#4 Vassar 3, #3 Rochester Tech 2
Champion / AQ: Vassar
 
LIBERTY  Women's Tournament
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 William Smith 4, #4 St. Lawrence 0
#2 Skidmore 2, #3 Rochester Tech 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 William Smith 3, #2 Skidmore 0
Champion / AQ: William Smith
LEC  Men's Tournament
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Eastern Connecticut 4, #4 Mass-Dartmouth 0
#2 Keene State 3, #3 Rhode Island 2 (OT)
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 Eastern Connecticut 1, #2 Keene State 0
Champion / AQ: Eastern Connecticut
 
LEC  Women's Tournament
First Round - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#3 Western Connecticut 2, #6 Plymouth State 1
#4 Mass-Boston 2, #5 Mass-Dartmouth 0
Semifinals - Fri., Nov. 4 (at higher seeds)
#1 Keene State 1, #4 Mass-Boston 1 (2OT) (1-0 PKs)
#2 Eastern Connecticut 1, #3 Western Connecticut 0
Final - Sun., Nov. 6 (at higher seed)
#2 Eastern Connecticut 0, #1 Keene State 0 (2OT) (3-2 PKs)
Champion / AQ: Eastern Connecticut
MASCAC  Men's Tournament
Semifinals - Thu., Nov. 3 (at higher seeds)
#1 Framingham State 4, #4 Westfield State 3
#2 Salem State 1, #3 Worcester State 0 (OT)
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 Framingham State 2, #2 Salem State 0
Champion / AQ: Framingham State
 
MASCAC  Women's Tournament
Semifinals - Thu., Nov. 3 (at higher seeds)
#1 Worcester State 2, #4 Fitchburg State 1
#2 Westfield State 3, #3 Bridgewater State 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#2 Westfield State 1, #1 Worcester State 0
Champion / AQ: Westfield State
MIAA  Men's Tournament
Tournament awards automatic berth (AQ) only; 2011 conference champion based on regular season.
Semifinals - Fri., Nov. 4 (at higher seeds)
#4 Olivet 1, #1 Calvin 0
#2 Hope 2, #3 Trine 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#2 Hope 4, #4 Olivet 1
AQ: Hope
 
MIAA  Women's Tournament
Tournament awards automatic berth (AQ) only; 2011 conference champion based on regular season.
Semifinals - Thu., Nov. 3 (at higher seeds)
#1 Adrian 3, #4 Hope 1
#2 Alma 2, #3 Kalamazoo 1
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#2 Alma 1, #1 Adrian 0
AQ: Alma
MWC  Men's Tournament
Tournament awards automatic berth (AQ) only; 2011 conference champion based on regular season.
Semifinals - Fri., Nov. 4 (at #1 Carroll)
#1 Carroll 1, #4 Lake Forest 0
#3 Beloit 4, #2 Lawrence 0
Final - Sat., Nov. 5 (at #1 Carroll)
#1 Carroll 2, #3 Beloit 0
AQ: Carroll
 
MWC  Women's Tournament
Tournament awards automatic berth (AQ) only; 2011 conference champion based on regular season.
Semifinals - Fri., Nov. 4 (at #1 St. Norbert)
#1 St. Norbert 4, #4 Lawrence 1
#2 Carroll 1, #3 Grinnell 0
Final - Sat., Nov. 5 (at #1 St. Norbert)
#2 Carroll 2, #1 St. Norbert 1
AQ: Carroll
MIAC  Men's Tournament
Tournament awards automatic berth (AQ) only; 2011 conference champion based on regular season.
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 St. Olaf 2, #4 Augsburg 1
#2 Carleton 1, #3 Gustavus Adolphus 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 St. Olaf 3, #2 Carleton 2 (2OT)
AQ: St. Olaf
 
MIAC  Women's Tournament
Tournament awards automatic berth (AQ) only; 2011 conference champion based on regular season.
Semifinals - Tue., Nov. 1 (at higher seeds)
#1 St. Benedict 0, #4 Macalester 0 (2OT) (1-0 PKs)
#3 Concordia-Moorhead 1, #2 Carleton 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 St. Benedict 1, #3 Concordia-Moorhead 0 (OT)
AQ: St. Benedict
NEWMAC  Men's Tournament
First Round - Thu., Nov. 3 (at higher seed)
#5 MIT 2, #4 WPI 1
Semifinals - Sat., Nov. 5 (at #1 Babson)
#1 Babson 2, #5 MIT 1
#2 Springfield 2, #3 Wheaton (Mass.) 1
Final - Sun., Nov. 6 (at #1 Babson)
#2 Springfield 1, #1 Babson 1 (2OT) (4-3 PKs)
Champion / AQ: Springfield
 
NEWMAC  Women's Tournament
First Round - Tue./Wed., Nov. 1/2 (at higher seeds)
#3 MIT 1, #6 Wellesley 0
#5 Clark 1, #4 Babson 0
Semifinals - Sat., Nov. 5 (at #1 Springfield)
#1 Springfield 3, #5 Clark 0
#3 MIT 2, #2 Wheaton (Mass.) 1 (2OT)
Final - Sun., Nov. 6 (at #1 Springfield)
#3 MIT 1, #1 Springfield 1 (2OT) (4-3 PKs)
Champion / AQ: MIT
NECC  Men's Tournament
First Round - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#3 Lesley 5, #6 Mitchell 3
#5 Elms 2, #4 Newbury 1
Semifinals - Fri., Nov. 4 (at higher seeds)
#1 Southern vermont 4, #5 Elms 1
#3 Lesley 3, #2 Daniel Webster 1
Final - Sun., Nov. 6 (at higher seed)
#3 Lesley 4, #1 Southern vermont 0
Champion / AQ: Lesley
 
NECC  Women's Tournament
Quarterfinals - Tue., Nov. 1 (at higher seeds)
Quarterfinals - Tue., Nov. 1 (at higher seeds)
#2 Mitchell 2, #7 Southern Vermont 0
#3 Elms 3, #6 Regis (Mass.) 0
#4 Becker 1, #5 Newbury 0 (OT)
Semifinals - Thu., Nov. 3 (at higher seeds)
#1 Lesley 2, #4 Becker 0
#3 Elms 3, #2 Mitchell 3 (2OT) (3-2 PKs)
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#3 Elms 1, #1 Lesley 0
Champion / AQ: Elms
NESCAC  Men's Tournament
Teams will be re-bracketed after the quarterfinals and the lowest remaining seed will face the highest remaining seed.
Quarterfinals - Sat., Oct. 29 (at higher seeds)
#1 Amherst 4, #8 Colby 0
#7 Middlebury 3, #2 Wesleyan 2
#3 Trinty (Conn.) 2, #6 Connecticut 1
#4 Williams 2, #5 Tufts 1
Semifinals - Sat., Nov. 5 (at #1 Amherst)
#1 Amherst 2, #7 Middlebury 1 (2OT)
#3 Trinty (Conn.) 1, #4 Williams 0
Final - Sun., Nov. 6 (at #1 Amherst)
#1 Amherst 2, #3 Trinty (Conn.) 0
Champion / AQ: Amherst
 
NESCAC  Women's Tournament
Teams will be re-bracketed after the quarterfinals and the lowest remaining seed will face the highest remaining seed.
Quarterfinals - Sat., Oct. 29 (at higher seeds)
#1 Amherst 3, #8 Bowdoin 2 (OT)
#2 Middlebury 2, #7 Colby 0
#3 Williams 1, #6 Hamilton 1 (2OT) (5-4 PKs)
#5 Wesleyan 1, #4 Tufts 1 (2OT) (5-3 PKs)
Semifinals - Sat., Nov. 5 (at #1 Amherst)
#1 Amherst 3, #5 Wesleyan 0
#3 Williams 0, #2 Middlebury 0 (2OT) (5-4 PKs)
Final - Sun., Nov. 6 (at #1 Amherst)
#1 Amherst 2, #3 Williams 0
Champion / AQ: Amherst
NJAC  Men's Tournament
First Round - Sat., Oct. 29 (at higher seeds)
#3 William Paterson 2, #6 Rutgers-Newark 1 (OT)
#4 Rowan 0, #5 Richard Stockton 0 (2OT) (4-3 PKs)
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Rutgers-Camden 1, #4 Rowan 0
#2 Montclair State 2, #3 William Paterson 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 Rutgers-Camden 1, #2 Montclair State 0
Champion / AQ: Rutgers-Camden
 
NJAC  Women's Tournament
First Round - Sat., Oct. 29 (at higher seeds)
#3 Montclair State 0, #6 William Paterson 0 (2OT) (3-1 PKs)
#4 Richard Stockton 5, #5 New Jersey City 2
Semifinals - Tue., Nov. 1 (at higher seeds)
#4 Richard Stockton 4, #1 Rowan 3
#2 TCNJ 1, #3 Montclair State 0
Final - Fri., Nov. 4 (at higher seed)
#2 TCNJ 1, #4 Richard Stockton 0
Champion / AQ: TCNJ
NAC  Men's Tournament
Quarterfinals - Sat./Sun., Oct. 29/30 (at higher seeds)
#1 Husson 4, #8 Lyndon 2
#2 Castleton 3, #7 Colby-Sawyer 1
#3 Maine-Farmington 1, #6 New England Col. 0
#5 Maine Maritime 1, #4 Thomas 0 (2OT)
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Husson 4, #5 Maine Maritime 0
#2 Castleton 2, #3 Maine-Farmington 1
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 Husson 3, #2 Castleton 2
Champion / AQ: Husson
 
NAC  Women's Tournament
Quarterfinals - Sat., Oct. 29 (at higher seeds)
#1 Castleton 6, #8 Thomas 1
#2 Colby-Sawyer 0, #7 Johnson State 0 (2OT) (5-4 PKs)
#3 Husson 3, #6 Maine-Farmington 0
#5 New England Col. 3, #4 Lyndon 1
Semifinals - Tue., Nov. 1 (at higher seeds)
#1 Castleton 4, #5 New England Col. 0
#3 Husson 1, #2 Colby-Sawyer 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 Castleton 1, #3 Husson 0
Champion / AQ: Castleton
NCAC  Men's Tournament
Tournament awards automatic berth (AQ) only; 2011 conference champion based on regular season.
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Ohio Wesleyan 4, #4 Allegheny 1
#2 DePauw 2, #3 Hiram 1 (OT)
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#2 DePauw 4, #1 Ohio Wesleyan 2
AQ: DePauw
 
NCAC  Women's Tournament
Tournament awards automatic berth (AQ) only; 2011 conference champion based on regular season.
Semifinals - Tue./Wed., Nov. 1/2 (at higher seeds)
#1 Ohio Wesleyan 1, #4 Kenyon 0
#2 Allegheny 3, #3 Wooster 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 Ohio Wesleyan 1, #2 Allegheny 0
AQ: Ohio Wesleyan
NEAC  Men's Tournament
First Round - Tue., Nov. 1 (at higher seed)
#5 Lancaster Bible 2, #4 Kueka 0
Semifinals - Sat., Nov. 5 (at #1 SUNY-IT)
#1 SUNY-IT 4, #5 Lancaster Bible 1
#3 Penn State-Harrisburg 1, #2 Cazenovia 0
Final - Sun., Nov. 6 (at #1 SUNY-IT)
#1 SUNY-IT 2, #3 Penn State-Harrisburg 0
Champion / AQ: SUNY-IT
 
NEAC  Women's Tournament
First Round - Tue., Nov. 1 (at higher seeds)
#3 Penn State-Harrisburg 1, #6 SUNY-IT 0
#5 Penn State-Berks 1, #4 Kueka 0
Semifinals - Sat., Nov. 5 (at #1 Lancaster Bible)
#1 Lancaster Bible 4, #5 Penn State-Berks 0
#2 Penn State-Abington 1, #3 Penn State-Harrisburg 0
Final - Sun., Nov. 6 (at #1 Lancaster Bible)
#2 Penn State-Abington 2, #1 Lancaster Bible 2 (2OT) (4-2 PKs)

Champion: Penn State-Abington
AQ: Lancaster Bible

Note: Penn State-Abington is not yet a full NCAA member and thus ineligible to receive the AQ.

NORTHERN  Men's Tournament
Teams will be re-bracketed after first round games so that lowest remaining seed will face the #1 seed.
First Round - Sat., Oct. 29 (at higher seeds)
#3 Milwaukee Engr. 2, #6 Benedictine 1
#4 Aurora 3, #5 Edgewood 0
Semifinals - Tue., Nov. 1 (at higher seeds)
#1 Dominican 4, #4 Aurora 0
#3 Milwaukee Engr. 2, #2 Concordia (Wis.) 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 Dominican 4, #3 Milwaukee Engr. 0
Champion / AQ: Dominican
 
NORTHERN  Women's Tournament
Teams will be re-bracketed after first round games so that lowest remaining seed will face the #1 seed.
First Round - Sun., Oct. 30 (at higher seeds)
#3 Edgewood 1, #6 Dominican 0
#4 Milwaukee Engr. 1, #5 Concordia (Wis.) 0
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Aurora 3, #4 Milwaukee Engr. 2
#2 Marian 1, #3 Edgewood 0 (OT)
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 Aurora 3, #2 Marian 0
Champion / AQ: Aurora
OAC  Men's Tournament
First Round - Mon., Oct. 31 (at higher seeds)
#3 Baldwin-Wallace 4, #6 Capital 1
#5 Mount Union 1, #4 Wilmington 0
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Ohio Northern 6, #5 Mount Union 0
#2 John Carroll 2, #3 Baldwin-Wallace 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 Ohio Northern 5, #2 John Carroll 0
Champion / AQ: Ohio Northern
 
OAC  Women's Tournament
First Round - Tue., Nov. 1 (at higher seeds)
#3 Capital 4, #6 Wilmington 1
#4 John Carroll 2, #5 Baldwin-Wallace 1
Semifinals - Thu., Nov. 3 (at higher seeds)
#4 John Carroll 1, #1 Ohio Northern 0
#3 Capital 1, #2 Otterbein 0
Final - Sun., Nov. 6 (at higher seed)
#3 Capital 4, #4 John Carroll 2
Champion / AQ: Capital
ODAC  Men's Tournament
Quarterfinals - Sat., Oct. 29 (at higher seeds)
#8 Virginia Wesleyan 2, #1 Roanoke 0
#2 Eastern Mennonite 2, #7 Bridgewater 0
#6 Lynchburg 1, #3 Washington and Lee 0
#4 Randolph 2, #5 Randolph-Macon 1 (OT)
Semifinals - Tue./Wed., Nov. 1/2 (at higher seeds)
#4 Randolph 2, #8 Virginia Wesleyan 1 (2OT)
#6 Lynchburg 2, #2 Eastern Mennonite 1
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#4 Randolph 2, #6 Lynchburg 1
Champion / AQ: Randolph
 
ODAC  Women's Tournament
Quarterfinals - Sat., Oct. 29 (at higher seeds)
#1 Lynchburg 8, #8 Emory 0
#2 Virginia Wesleyan 3, #7 Randolph 1
#3 Roanoke 2, #6 Guilford 0
#5 Washington & Lee 2, #4 Bridgewater 0
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Lynchburg 1, #5 Washington & Lee 0
#2 Virginia Wesleyan 2, #3 Roanoke 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 Lynchburg 1, #2 Virginia Wesleyan 0
Champion / AQ: Lynchburg
PRESIDENTS'  Men's Tournament
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Thomas More 2, #4 Bethany 1
#2 Geneva 1, #3 Grove City 0
Final - Fri., Nov. 4 (at higher seed)
#1 Thomas More 3, #2 Geneva 2 (OT)
Champion / AQ: Thomas More
 
PRESIDENTS'  Women's Tournament
Semifinals - Tue., Nov. 1 (at higher seeds)
#4 Waynesburg 1, #1 Washington and Jefferson 0
#2 Thomas More 2, #3 Grove City 0
Final - Fri., Nov. 4 (at higher seed)
#2 Thomas More 3, #4 Waynesburg 0
Champion / AQ: Thomas More
SKYLINE  Men's Tournament
First Round - Sat., Oct. 29 (at higher seeds)
#6 Mount St. Mary 1, #3 NYU-Poly 0
#4 Sage 7, #5 SUNY-Old Westbury 1
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 St. Joseph's (L.I.) 2, #4 Sage 0
#2 SUNY-Maritime 1, #6 Mount St. Mary 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#2 SUNY-Maritime 2, #1 St. Joseph's (L.I.) 1
Champion / AQ: SUNY-Maritime
 
SKYLINE  Women's Tournament
First Round - Sat., Oct. 29 (at higher seeds)
#3 SUNY-Old Westbury 2, #6 SUNY-Purchase 2 (2OT) (4-3 PKs)
#4 St. Joseph's (L.I.) 5, #5 Sage 0
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Mount St. Mary 1, #4 St. Joseph's (L.I.) 0
#2 Farmingdale State 6, #3 SUNY-Old Westbury 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#2 Farmingdale State 1, #1 Mount St. Mary 0
Champion / AQ: Farmingdale State
SCIAC  Men's Tournament
Tournament awards automatic berth (AQ) only; 2011 conference champion based on regular season.
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Redlands 3, #4 Pomona-Pitzer 0
#2 Claremont-M-S 4, #3 Whittier 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#2 Claremont-M-S 1, #1 Redlands 1 (2OT) (3-2 PKs)
AQ: Claremont-M-S
 
SCIAC  Women's Tournament
Tournament awards automatic berth (AQ) only; 2011 conference champion based on regular season.
Semifinals - Thu., Nov. 3 (at higher seeds)
#1 Cal Lutheran 3, #4 Redlands 1
#2 Claremont-M-S 3, #3 Pomona-Pitzer 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 Cal Lutheran 1, #2 Claremont-M-S 1 (2OT) (5-3 PKs)
AQ: Cal Lutheran
SCAC  Men's Tournament
First Round - Fri., Nov. 4 (at Birmingham-Southern)
#6 Southwestern 2, #3 Colorado 1
#5 Centre 2, #4 Birmingham-Southern 1
Semifinals - Sat., Nov. 5 (at Birmingham-Southern)
#5 Centre 1, #1 Trinity (Texas) 0 (OT)
#2 Oglethorpe 2, #6 Southwestern 0
Final - Sun., Nov. 6 (at Birmingham-Southern)
#2 Oglethorpe 1, #5 Centre 0
Champion / AQ: Oglethorpe
 
SCAC  Women's Tournament
First Round - Fri., Nov. 4 (at Birmingham-Southern)
#3 Centre 1, #6 Sewanee 0
#4 Rhodes 2, #5 Hendrix 0
Semifinals - Sat., Nov. 5 (at Birmingham-Southern)
#1 Trinity (Texas) 5, #4 Rhodes 0
#3 Centre 2, #2 Birmingham-Southern 1 (2OT)
Final - Sun., Nov. 6 (at Birmingham-Southern)
#1 Trinity (Texas) 2, #3 Centre 0
Champion / AQ: Trinity (Texas)
SLIAC  Men's Tournament
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#4 Webster 1, #1 Westminster (Mo.) 0
#3 Greenville 1, #2 Fontbonne 0 (OT)
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#3 Greenville 2, #4 Webster 0
Champion / AQ: Greenville
 
SLIAC  Women's Tournament
Semifinals - Thu., Nov. 3 (at higher seeds)
#1 Principia 3, #4 Fontbonne 0
#3 Greenville 2, #2 Webster 1
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 Principia 1, #3 Greenville 0
Champion / AQ: Principia
SUNYAC  Men's Tournament
First Round - Sat., Oct. 29 (at higher seeds)
#3 Geneseo State 3, #6 New Paltz State 2 (OT)
#4 Plattsburgh State 4, #5 Potsdam State 0
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Oneonta State 4, #4 Plattsburgh State 2
#2 Brockport State 2, #3 Geneseo State 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 Oneonta State 1, #2 Brockport State 0
Champion / AQ: Oneonta State
 
SUNYAC  Women's Tournament
First Round - Sat., Oct. 29 (at higher seeds)
#3 Fredonia State 2, #6 Brockport State 1
#5 Geneseo State 1, #4 Oneonta State 0
Semifinals - Wed., Nov. 2 (at higher seeds)
#1 Cortland State 0, #5 Geneseo State 0 (2OT) (3-2 PKs)
#2 New Paltz State 1, #3 Fredonia State 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#2 New Paltz State 1, #1 Cortland State 0
Champion / AQ: New Paltz State
UMAC  Men's Tournament
Semifinals - Tue., Nov. 1 (at higher seeds)
#1 St. Scholastica 3, #4 Crown 0
#2 Minnesota-Morris 0, #3 Northwestern 0 (2OT) (2-1 PKs)
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#2 Minnesota-Morris 2, #1 St. Scholastica 2 (2OT) (6-5 PKs)
Champion / AQ: Minnesota-Morris
 
UMAC  Women's Tournament
Semifinals - Tue., Nov. 1 (at higher seeds)
#1 St. Scholastica 2, #4 Bethany Lutheran 1
#3 Minnesota-Morris 2, #2 Northwestern 0
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#1 St. Scholastica 2, #3 Minnesota-Morris 1
Champion / AQ: St. Scholastica
USA SOUTH  Men's Tournament
First Round - Tue., Nov. 1 (at higher seeds)
#3 Methodist 6, #6 Ferrum 0
#5 Averett 4, #4 Greensboro 1
Semifinals - Fri., Nov. 4 (at Martinsville, Va.)
#1 Christopher Newport 4, #5 Averett 2
#2 North Carolina Wesleyan 0, #3 Methodist 0 (2OT) (4-3 PKs)
Final - Sat., Nov. 5 (at Martinsville, Va.)
#1 Christopher Newport 1, #2 North Carolina Wesleyan 0
Champion / AQ: Christopher Newport
 
USA SOUTH  Women's Tournament
Quarterfinals - Tue., Nov. 1 (at higher seeds)
#1 Christopher Newport 4, #8 N.C. Wesleyan 1
#2 Shenandoah 3, #7 Meredith 1
#3 Averett 4, #6 Methodist 3
#4 Greensboro 6, #5 Ferrum 1
Semifinals - Fri., Nov. 4 (at Martinsville, Va.)
#1 Christopher Newport 1, #4 Greensboro 0
#2 Shenandoah 1, #3 Averett 1 (2OT) (4-2 PKs)
Final - Sat., Nov. 5 (at Martinsville, Va.)
#2 Shenandoah 1, #1 Christopher Newport 0
Champion / AQ: Shenandoah
WIAC  Men's Tournament
The WIAC does not receive automatic berth (AQ) to the men's NCAA tournament and holds no men's tournament.
 
WIAC  Women's Tournament
Teams will be re-bracketed after first round games so that lowest remaining seed will face the #1 seed.
First Round - Tue., Nov. 1 (at higher seeds)
#6 UW-Stevens Point 1, #3 UW-Stout 0
#4 UW-Oshkosh 1, #5 UW-Eau Claire 1 (2OT) (3-2 PKs)
Semifinals - Thu., Nov. 3 (at higher seeds)
#1 UW-Whitewater 3, #6 UW-Stevens Point 2
#4 UW-Oshkosh 3, #2 UW-LaCrosse 1
Final - Sat., Nov. 5 (at higher seed)
#4 UW-Oshkosh 1, #1 UW-Whitewater 1 (2OT) (4-3 PKs)
AQ: UW-Oshkosh
No contests today.
No contests today.
No contests today.